Programmet för Folk och Kultur 2026 är här!

För nionde året i rad arrangeras Sveriges största kulturpolitiska konvent mellan den 4-7 februari 2026. Nu kan du ta del av det rekordstora programmet – hela 355 programpunkter! Vi ses i Munktellstaden, Eskilstuna.

Nödvändigheten av att välja. Sliding doors-ögonblick. Prioriteringar.
Att behöva ta ställning – och stå för sitt beslut – även när man helst av allt vill både äta kakan och ha den kvar. Just detta är vad Folk och Kultur kräver av dig. Inför, och under dagarna i Munktellstaden, kommer du att ställas inför val. Och faktum är att dina val kan få stor betydelse – särskilt när de landar i något nytt och oväntat. Nu står vi i begrepp att släppa det nionde Folk och Kultur-programmet. Det är fyllt av klokskap, idéer och perspektiv, inbakat i ett tight och kraftfullt schema. Varje dag rymmer samtal, möten och upplevelser värda att bära med sig.

Det är den 16 december och julen närmar sig. Egentligen borde det vara kallt ute; i tanken ser jag barn och föräldrar åka pulka i Vasaparken på väg hem genom den gnistrande snön. Men i min höstparkas cyklar jag genom ett grönt Stockholm, med en stilla dröm om ett par minusgrader till jul – och med förhoppningen att programmet ska väcka nyfikenhet, inspiration och, ja, just den där kreativa utmaningen i att välja. Årets program bjuder på talare, paneldeltagare, utställare, scenkonstnärer och gäster från hela landet – liksom från våra nordiska grannländer, Europa och USA. Kulturens kontext är het av många anledningar. Kulturen har ingen politisk färg, bara mänsklig, för det är vi som drömmer, möjliggör, skapar. Och därmed också vi som kan välja att uppleva något nytt – och därmed förändra, förbättra och bära. Jag vill önska dig en riktigt skön och avkopplande jul.

Ismo Railisson, projektledare

 

 

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev