headerbild
Gunvor_10

Gunvor Kronman

Gunvor Kronman, vd för Hanaholmen – kulturcentrum för Sverige och Finland, har följt Folk och Kulturs utveckling genom åren. Inför vårt 10-årsjubileum delar Gunvor med sig av minnen, reflektioner om kulturens roll i samhället och sina tankar om Folk och Kulturs betydelse för det nordiska samarbetet. "Folk och Kultur har utvecklats till Nordens viktigaste kulturmötesplats."
Läs mer >
Tomas_Colbengtson_10_puff

Tomas Colbengtson

I tio år har Folk och Kultur varit en mötesplats för samtal om kulturens roll i samhället. I jubileumsserien 10 år – 10 röster möter vi personer som på olika sätt har bidragit till att forma och utmana kulturlivet. Först ut är Tomas Colbengtson, internationellt verksam samisk bildkonstnär, som berättar om utvecklingen för samisk konst, betydelsen av mötesplatser och varför samtal om dekolonisering och urfolks rättigheter behöver ta plats i kulturlivet.
Läs mer >

Inför Folk och Kulturs 10-årsjubileum har vi intervjuat personer som på olika sätt har bidragit med viktiga perspektiv till kulturlivet, kulturpolitiken och det offentliga samtalet under det senaste decenniet. Hör vad de har att säga om Folk och Kultur som plattform då, nu och i framtiden.

 

 

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev